pondělí 2. prosince 2013

Vícezrnný kváskový chleba



Pokud do předchozího receptu přidáme nějaká zrníčka(slunečnice,dýně,konopí,len....atd), vzniká další dobrůtka, kterou doporučuji vyzkoušet ...

Zrníčka je dobré předem namočit po dobu kynutí těsta, tzn, přes noc...dávám namočit do převařené vody, může být i teplá.


 Stačí sušená rajčata, kapka dobrého oleje a pepř...Máme tu naprostou delikatesu...


čtvrtek 28. listopadu 2013

Kváskový chleba


Kváskový chléb pšenično-žitný.

Nejprve bych se rád pozastavil, proč mně napadlo upéci si svůj vlastní domácí chléb z kvásku. Nápad vznikl po negativních zkušenostech s nabízeným průmyslově vyráběným chlebem u kterého je hlavním parametrem cena. Bohužel je to tak i s dalšími výrobky a dokud budeme svým nákupem podporovat jejich prodej, jen tak se těch šmejdů prostě nezbavíme.
Zpátky k chlebu, pátral jsem, proč chléb u nás nabízený je neobvykle měkký a  tato vlastnost moc dlouho nevydrží, ba co více druhý den se začne rozpadat. Proč je tomu tak? No v rámci ceny se používá velmi nekvalitní mouka, která neobsahuje tolik lepku a tak musí nastoupit chemie v podobě potravinářské gumy(E412) a další šmakulády. Navíc starý chleba je třeba také nějak zrecyklovat a to na soudržnosti moc nepřidá. Neříkám , že se to týká všech chlebíků, ale těch dobrých moc není...
Takže se dostáváme k pečení domácího chleba a proč tedy kváskový? Kváskový chléb se peče už několik tisíciletí a naši předci asi věděli proč. Chléb z kvásku je lépe stravitelný. V mouce je totiž přítomna kyselina fytinová, která může spolu s dalšími minerály vytvářet těžce vstřebatelné sloučeniny ve střevech a zároveň odvádět z těla minerální látky. Kváskový chléb je ale bez droždí, takže musí déle kynout a kyselina fytinová se v něm rozloží lépe.
U chleba z droždí probíhá kynutí rychleji, což způsobuje, že se fytin nestačí dostatečně rozložit. Pak zatěžuje organismus a odvádí z těla důležité minerální látky, jako je vápník, zinek nebo hořčík.
Kváskový chléb miluju kvůli jeho nakyslé vůni, je i zdravější, mohu si namíchat z jakékoliv mouky, mohu přidávat různé přísady a koření a vydržel by i celý týden, ale  tak dlouho se mi ho ještě nepovedlo uchránit před rodinou :-)

Takže základem je kvásek, mnoho lidí má doma, případně se dá koupit v pekárně a nebo se dá založit i nový. Já kvásek dostal a uchovávat lze dvěma způsoby:
1) Pokud peču často a pravidelně mám ve velké 1,5l sklenici víčkem a každý den dokrmím žitnou moukou a vodou. Pokud peču , uberu si potřebné množství a znovu dokrmuji.
2) Při menší četnosti pečení lze odebrat lžíci do malé sklenice a nechám v lednici a v případě potřeby si kvásek namnožím. Musím počítat s nějakým časem na namnožení. Jelikož se při kvašení uvolňuje CO2, je dobré nechávat víčko pootevřené a to v obou případech.

Takže recept:

150gr žitného kvásku
150gr žitné celozrnné mouky
400gr Špaldové mouky, může být i celozrnná
Vrchovatá lžička soli
250 ml vody(může se lišit dle použité mouky, těsto dělám co nejtužší, co se mi povede zpracovat)
Velká lžíce čerstvě nadrceného kmínu.


Postup:

Všechny sypké suroviny promícháme v míse, přidáme kvásek, znovu promícháme. Pak přidáváme vodu. Nastupuje nejobtížnější fáze a to propracování těsta. Ti co mají robota, tak ho použijí, zbytek musí růčo, alespoň deset minut, než těsto přestane šíleně lepit.

Kynutí, já nechávám přes noc a druhý den těsto opatrně vyndám vytvaruji a přendám do moukou vysypané ošatky. (Ošatku doporučuju, koupi se dá třeba zde: http://www.proutene-kosiky.cz/pekarske-osatky.html ) Ošatku přikryji utěrkou a dám ještě alespoň na hodinu nakynout.

Pečení, troubu rozpalte na 250°C i více. Já peču na pečícím papíře, do trouby dávám kastrůlek s vařící vodou. Ošatku vyklopím na plech a peču 10 minut. Pak kastrůlek vyndavám a teplotu snížím na 170 °c a peču ještě 30 minut . Po té chleba vyndavám a nechám chladnou na mřížce. Chléb necháme vychladnout.









neděle 15. září 2013

Kulajda


Kulajda

Na tuto polévku existuje mnoho variací, já dám svůj osvědčený recept.

Ingredience:
1 cibule
3 lžíce mouky
1,5 litru kuřecího, či zeleninového vývaru
3 lžíce másla do jíšky a lžíce na orestování hub
Houby
4 větší brambory
Čerstvý kopr a petrželka
Smetana 250 ml
cca 3 lžíce octa(doladit dle chuti)
Bobkový list, sůl, pepř a nové koření
Vejce


Na másle zpěníme nadrobno nakrájenou cibulku, přidáme  mouku a zarestujeme. Podlijeme vývarem a přidáme nakrájené brambory. Houby nakrájíme a orestujeme na másle, přidáme k ostatním surovinám a přidáme koření a osolíme. Vaříme do měkka. Když jsou brambory a houby měkké,  odstavíme z plotny dochutíme octem a nakonec vmícháme smetanu a nakrájené bylinky. Podáváme se ztraceným vejcem.






neděle 23. června 2013

Siven na bylinkách


Siven na bylinkách, smetanové brambory s rozmarýnem a špenát se žampiony...

Velká kombinace, ale dobré to je..


Ingredience

Siven filet
Bylinky-citronový tymián, koriandr
Chilli paprička
Olivový olej
Šťáva z jednoho citrónu
Sůl,pepř

Brambory
Snítka rozmarýnu
Máslo
Smetana
Sůl,pepř


Čerstvé špenátové listy
Cibule
Žampiony
Česnek
Smetana
Sůl,pepř


Nejprve brambory. Používám nové i se slupkou. Pokrájím na kolečka, posolíme opepříme. Přidáme rozmarýn a na vrch poklademe máslo. Osolíme, opepříme a zalijeme smetanou. Dáme do vyhřáté trouby na 180°C a pečeme do měkka.

Špenát

Cibulku zpěníme na olivovém oleji, přidáme žampiony a restujeme. Pak přidáme česnek, krátce zarestujeme a nakonec dáme špenátové listy. Osolíme, opepříme a nakonec zalijeme smetanou. Krátce provaříme.

Siven

Ryby osolíme a opepříme. Potřeme olivovým olejem a nakonec zakápneme citronovou šťávou. Dáme na rozpálenou grilovací pánev, nejprve kůží dolů- Bylinky a chilli klademe na vrch ryby.  Pak už jen otočíme společně s bylinkami.






pondělí 11. března 2013

Pečená řepa s jogurtovým dresinkem



Pečená řepa s jogurtovým dresinkem


Ingredience:

2 menší červené řepy
Rukola
Ledový salát
Ředkvičky
Sůl
Pepř
Citron
Fenykl,Tymián,Rozmarýn
Olivový olej
Balzamikový ocet
10% řecký jogurt


Máme tu další variaci na mou oblíbenou červenou řepu. Řepu oloupeme a nakrájíme na plátky. Z alobalu uděláme misku a poklademe do ní plátky . Osolíme, opepříme, přidáme bylinky a fenyklová semínka. Nakonec zakápneme balzamikem a olivovým olejem. Celé dobře zabalíme do alobalu a dáme do trouby na 230 °C na 45 minut.
Jogurt dáme do misky,osolíme, opepříme. Dobře promícháme a za stálého míchání přidáváme olivový olej a nakonec citronovou šťávu.
 Na talíř klademe rukolu, ledový salát, ředkvičky a navrch dáme vychladlou řepu i ze šťávou z výpeku. Celé zalijeme dresinkem a zakápneme olivovým olejem.






neděle 17. února 2013

Snake Skin


Snake Skin

Materiál:Sendvič 19312+ 19665
Tvrdost: 60 HRC
Délka čepelky: 150mm
Celková délka: 290 mm
Tloušťka: 5 mm
Montáž: Trn,kožné výseky,nerez,lepeno epoxydem, ztaženo matkou, úprava šelak.









pondělí 4. února 2013

Jahody s Mascarpone



Jahody s Mascarpone

Velmi jednoduchý a oblíbený receptík...Dostal jsem teď na jahody chuť a ani jsem nešel ke dvanácti měsícům...jen do supermarketu :-)

Ingredience:

Čerstvé jahody
Vanilkový lusk
Smetana ke šlehání
Mascarpone
Moučkový cukr na posyp

Postup:

Smetanu si vyšleháme  a přidáme mascarpone a zrníčka z vanilkového lusku. Opět vyšleháme a máme hotovo! Na talíři nakonec posypeme moučkovým cukrem, kdo chce, může přidat mátu, či meduňku na dozdobení..



neděle 3. února 2013

Wave


Wave

Materiál:Sendvič 19312+ 19665
Tvrdost: 60 HRC
Délka čepelky: 150mm
Celková délka: 290 mm
Tloušťka: 5 mm
Montáž: Trn,oliva,patinovaná mosaz,lepeno, ztaženo matkou.






Kuchyňák v Japan stylu

Kuchyňák v Japan stylu


Materiál:ELMAX
Tvrdost: 61HRC
Délka čepelky: 230mm
Celková délka: 395 mm
Tloušťka: 2,5 mm
Montáž: Trn,jatoba, nerez pojistný nýt,záštita z micarty